Președintele Klaus Iohannis nu va participa la ceremonia de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului

Confirmarea că președintele Klaus Iohannis nu va participa duminică la slujba de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului a venit vineri după-amiază, de la Palatul Cotroceni. Șeful statului i-a transmis o scrisoare Patriarhului Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, în care invocă motive ce țin de agenda europeană. La slujba care va fi oficiată de Patriarhul Daniel și de Patriarhul Ecumenic Bartolomeu I al Constantinopolului sunt așteptați zeci de mii de oameni.

Sfințirea Catedralei Naționale va avea loc duminică. Zeci de mii de credincioși sunt așteptaţi să participe la slujbă

Au început ceremoniile dedicate sfinţirii Catedralei Naţionale ce va avea loc duminică. Patriahul Ecumenic al Constantinopolului, Bartolomeu, şi Mitropolitul Hrisostom de Patras din Grecia, au ajuns deja în Bucureşti. Acesta din urmă a adus şi o raclă în care se află mâna Sfântului Apostol Andrei. Preşedintele Klaus Iohannis i-a trimis o scrisoare Patriarhului Daniel, în care îi multumeşte pentru invitaţie, dar nu va putea fi prezent la sfinţirea Catedralei, din motive ce ţin de agenda europeană. Mâine, șeful statului îi va primi la Cotroceni pe înalții prelați.

Ultima Oră

Cele mai citite