"M-au călcat în picioare". Mii de credincioși s-au îmbulzit pentru a intra în Catedrala Mântuirii Neamului

Zeci de mii de credincioși au asistat la sfințirea altarului Catedralei Naționale afară, pe esplanadă. Au venit cu autocare, de la parohii din toată țara. Nu de puţine ori, pelerinii au devenit nervoși din cauza înghesuielii, frigului și orelor lungi de așteptare. Când mulțimea a fost anunțată în sfârșit că poate intra în catedrală pentru a se ruga la sfântul altar, au început și îmbrâncelile cu jandarmii.

FOTO și VIDEO Catedrala Națională a fost sfințită de Patriarhiul Ecumenic Bartolomeu și Patriarhul Daniel

Patriarhul Ecumenic Bartolomeu şi Patriarhul BOR Daniel au oficiat, duminică, slujba de sfințire a Catedralei Naționale în fruntea unui sobor de zeci de preoţi, în prezența a mii de credincioși. Catedrala este închinată eroilor români din toate timpurile, având hramul principal Înălțarea Domnului – Ziua Eroilor. Al doilea ocrotitor este Sfântul Apostol Andrei. Evenimentul a avut loc în Anul Centenar al Marii Uniri, când românii celebrează un secol de unitate naţională. TVR a transmis în direct.

140 de ani de la ideea unui Rege până la ridicarea Catedralei Mântuirii Neamului

O idee veche de 140 de ani este pe punctul de a deveni realitate odată cu Centenarul Marii Uniri. Biserica Ortodoxă şi-a dorit o mare catedrală în Bucureşti, o ctitorie care să fie dedicată unităţii naţionale a românilor, dar care nu a beneficiat de conjuncturi dintre cele mai favorabile. Catedrala Mântuirii Neamului sau Catedrala Naţională a avut parte de ezitări, dar și de controverse.

ISU despre Catedrala Neamului: Construcţia nu e finalizată, nu se pune în discuţie existenţa unei autorizări pentru siguranţa la incendiu. Constructorul, amendat cu 10.000 de lei. Recomandările pompierilor

Catedrala Mântuirii Neamului nu este finalizată, de aceea nu se poate pune în discuţie existenţa unei autorizări pentru siguranţa la incendiu, au anunţat astăzi reprezentanţii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Bucureşti-Ilfov, citați de News.ro. Potrivit lor, constructorul a fost amendat cu 10.000 de lei pentru încălcarea normelor de securitate la incendiu valabile pentru organizarea unui şantier.

Ultima Oră

Cele mai citite