cărţi
Vânzarea de carte în librăriile din România a înregistrat o scădere de 85% din cauza pandemiei de COVID. Vânzările online au ajuns la 40% din total.
Caracal: ”Bibliotecă de vacanță” pentru școlari și preșcolari, în parcul din oraș
Școlarii și preșcolarii din Caracal, județul Olt, au posibilitatea să petreacă vacanța mare într-un mod plăcut. Pentru ei s-a deschis în parcul din oraș ,,Biblioteca de vacanță,,. Astfel, părinţii ştiu că timpul copiilor trece cu folos, dar, mai ales, în condiţii de siguranţă.
COOLTURA "La două bufniţe" - o librărie devenită un adevărat brand cultural al Timișoarei
Emisiunea "Cooltura" vă aduce povestea celor două tinere care au reuşit să pună pe picioare o librărie de succes la Timişoara. Cu pasiunea lor, au ridicat standardul meseriei de librar. Sunt la curent cu toate noutăţile editoriale, discută cu scriitorii, merg la tîrgurile internaţionale de carte. "La două bufniţe" a devenit un brand cultural al Timişoarei. Adriana Pinti a stat de vorbă cu fondatoarele librăriei.
Plângere depusă în instanță în SUA de 4 edituri, după difuzarea masivă de cărți pe internet în perioada de izolare
Patru edituri importante au depus luni o plângere într-o instanţă din Statele Unite împotriva unei biblioteci digitale care a oferit cititorilor acces liber la peste un milion de cărţi în perioada de izolare la domiciliu, informează AFP, preluată de Agerpres.
Top șapte romane inspirate din tablouri celebre
După zeci de expoziţii, muzee şi vestigii vizitate online în aceste săptămâni de izolare, relaxarea se găseşte oricând şi între coperţile unui roman bine scris. Însă nimeni nu a spus că ficţiunea nu se poate împleti la fel de bine cu arta. Există cărţi al căror punct de plecare este un tabloul celebru. Am ales şapte dintre ele ca recomandări de lectură în timpul liber:
"Cărți la geam" la o librărie din Timișoara. Schimbare socială, schimbare economică și literatură în vremea pandemiei
Cele aproape două luni de izolare la domiciliu au și efecte bune asupra românilor. Tot mai mulți redescoperă cititul, așa că librăriile au fost nevoite să se adapteze - fie vând pe internet, fie, așa cum este cazul unei librării din Timișoara, cartea vine la geam.
Se lansează prima antologie de texte dedicate izolării
Pandemia cauzată de Covid-19 a afectat profund întreaga planetă, obligându-ne să ne trăim viata între patru pereţi. În această nouă paradigmă, pericolul alienării este unul real, evadarea din realitatea imediată fiind mijlocită de lumea virtuală sau de cea a cărţilor.
STUDIU. Mâncarea și cumpărăturile, refugiul românilor în izolare. Ce vor aprecia oamenii după pandemie
Îngrijorați de izolare și de efectele crizei, mulți romani își găsesc refugiul în cumpărături, mâncare sau filme. Și se tem că vă dura mult până să ne revenim. Sunt concluziile unui studiu recent făcut în Romania. Psihologii spun că acest comportament poate fi nociv și ar trebui înlocuit cu alte activități. Iar specialiștii în economie cred după această perioadă, primele își vor reveni industriile care mergeau bine și până acum.
Campanie de colectare de cărți pentru deținuți, în Republica Moldova
O propunere care vine din Republica Moldova a devenit un exemplu și pentru noi. La inițiativa mai multor penitenciare, Biblioteca Națională a Republicii Moldova lansează, în premieră, o campanie de colectare a cărților pentru deținuți. Sunt solicitate publicații în limba română, din diverse domenii - de la psihologie, istorie si economie până la cărți motivaționale.

