Eliminarea adresei de domiciliu din cartea de identitate, propunere a USR-PLUS, a stârnit o amplă controversă. Iniţiatorii spun că ar asigura o participare mai mare şi mai flexibilă la alegeri și nu ar mai fi nevoie de acte noi la schimbarea domiciliului. Poliţiştii atrag atenția însă că munca lor ar fi îngreunată, dacă nu chiar imposibilă, în lipsa acestor date.
Polonezii vor putea începând din 2018 să își folosească telefonul mobil în locul cărții de identitate, a anunțat vineri Anna Strezynska, ministrul pentru Afaceri Digitale din această țară, citată de AFP.