Ministerul Afacerilor Interne a depistat o activitate de impersonare a site-ului oficial al noii cărți electronice de identitate, anunță instituția, într-o postare pe Facebook.
Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, că primele cărţi electronice de identitate vor fi înmânate titularilor în luna septembrie.
Noile documente vor putea fi eliberate încă de la naştere, dacă părinţii vor dori acest lucru. Însă cardurile de sănătate nu îşi vor pierde brusc valabilitatea, ci vor fi eliminate treptat, pe măsură ce expiră.