Trei ani de închisoare cu suspendare, cu un termen de supraveghere de 4 ani. Este sentinţa definitivă dată de Curtea de Apel Iași în cazul lui Carmen Dorobăţ, managerul Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi. În dosar a fost condamnat și soțul ei, Gheorghe Dorobăț.
Managerul Spitalului de boli infecţioase "Sfânta Parascheva" din Iaşi, medicul Carmen Dorobăţ, a declarat că a depistat probleme cu instalaţia de încălzire a spitalului mobil de la Leţcani. În cazul în care temperaturile vor scădea sub minus 7 grade Celsius, ţevile ar putea să îngheţe. Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a anunţat că va trimite Corpul de control la Leţcani.