Valul de căldură va persista şi se va intensifica în Bucureşti, în perioada 22 - 25 iulie, şi, în general, temperatura maximă va fi de 37 - 39 de grade, iar cea minimă de 17 - 20 de grade, conform prognozei speciale pentru Capitală emise de Administraţia Naţională de Meteorologie.
Căldura din case i-a scos azi-noapte pe bucureșteni la plimbare în parcuri. Terasele de pe malurile lacurilor și din Centrul Vechi au fost pline toată noaptea. Din cauza umezelii însă, aerul a fost irespirabil.