canabis
Ademeniți de oameni care respectă doar legea banului, din ce în ce mai mulți copii din România ajung în ghearele drogurilor. La doar 10 ani, devin dependenți de substanțele care le fură viața și ajung să recurgă la orice pentru a face rost de droguri. Devin cărăuși și distribuitori pentru alți tineri. Chiar dacă autoritățile au început programe de prevenție încă de la grădiniță, fenomenul este greu de combătut.
Consumul de canabis în scopuri medicale a devenit legal în Lituania
Parlamentarii din Lituania au aprobat legea prin care consumul de canabis în scopuri medicale devine legal. Actul normativ mai are nevoie doar de semnătura președintei țării.
Fostul comisar-șef al Gărzii de Mediu Caraş-Severin, condamnat la 4 ani de închisoare pentru trafic de droguri
Fostul comisar-șef al Gărzii de Mediu Caraş-Severin, Marius Cîrpean, a fost condamnat la 4 ani de închisoare. Fiul său a fost și el condamnat, dar la doi ani. Decizia nu este însă definitivă.
Bilanț la DIICOT. Procurorii spun că s-au înmulțit plantațiile de marijuana
Românii au început să își cultive tot mai mult droguri! Procurorii DIICOT au remarcat o creștere a plantațiilor de marijuana.
Peru a legalizat canabisul pentru uz terapeutic
După Mexic, Columbia, Chile și Argentina, Peru a devenit joi ultimul stat din America de Sud care legalizează canabisul pentru uz terapeutic, informează AFP.
Plantație de canabis, descoperită de polițiștii de la Crima Organizată Timiș. Trei persoane au fost reținute
Membrii unei rețele de traficanți de droguri, aflați de mult timp în vizorul poliţiştilor, au fost prinși în flagrant. Liderul rețelei - un cetățean german de origine română - și alți doi membri care se ocupau de hambar au fost reținuți și duși la audieri la sediul DIICOT Timișoara.
Fermă de canabis, descoperită în zona Fânaţelor Clujului. Trei persoane au fost arestate
O fermă de canabis a fost descoperită de polițiști în zona Fânaţelor Clujului. O femeie și un bărbat au fost prinși în flagrant când recoltau plantele halucinogene. Asupra celor doi au fost găsite aproape 60 de plicuri de droguri.
Polițiștii arădeni acuzați de trafic de droguri supravegheau cultura de canabis cu ajutorul unei drone
Polițiștii arădeni acuzați de trafic de droguri ar fi supravegheat cultura de canabis cu ajutorul unei drone, iar deplasarea la locul de cultivare ar fi făcut-o, de regulă, noaptea pentru a nu fi descoperiți, conform Agerpres.
Doi polițiști arădeni au fost arestați pentru trafic cu droguri uşoare
Poliţiştii arădeni, sub coordonarea DIICOT, au organizat un flagrant în urma căruia le-au căzut în plasă două persoane care în mod normal ar fi trebuit să se afle de partea legii.

