Udrea, condamnată la 8 ani cu executare pentru luare de mită și spălare de bani. Ioana Băsescu, 5 ani de închisoare. Udrea: "N-am omorât, nu am violat pe nimeni, n-am fugit cu banii acasă"

Condamnare cu închisoare pentru Elena Udrea şi Ioana Băsescu. Fostul ministru al Dezvoltării a primit 8 ani de închisoare cu executare, iar fiica cea mare a preşedintelui Traian Băsescu 5 ani în dosarul finanţării campaniei prezidenţiale din 2009. Decizia nu este însă definitivă. Elena Udrea se declară "consternată" de sentinţa pe care o consideră "inumană şi nedreaptă".

A început campania electorală, în condiții de pandemie

Campania electorală a început vineri dimineața, la ora 7.00, în condițiile în care numărul noilor cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus a ajuns la aproape 10.000 pe zi. Premierul și președintele dau asigurări că, dacă se respectă regulile sanitare, nu sunt motive de îngrijorare.

PSD a depus plângere penală împotriva premierului Ludovic Orban

Social-democrații au depus plângere penală împotriva premierului Ludovic Orban și consilierului de stat Virgil Guran pentru că au continuat campania electorală sâmbătă, deși legea interzicea acest lucru, anunță prim-vicepreședintele PSD, Sorin Grindeanu.

Ministerul de Interne anunță că purtarea măştii va fi obligatorie pentru candidaţii şi echipele de campanie în timpul acţiunilor electorale

Purtarea măştii de protecţie, astfel încât să acopere nasul şi gura, este obligatorie pentru candidaţii şi echipele lor în timpul acţiunilor aferente campaniei electorale, a anunţat, vineri, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, Monica Dajbog. Sunt primele alegeri la care nu vom asista în campania electorală la mitinguri cu mii de participanți sau la spectacole organizate special pentru alegători. Adunările electorale trebuie să respecte reguli foarte stricte impuse în pandemie.

Ludovic Orban: Va fi campanie fără adunări publice, fără mitinguri electorale. Reguli și în organizarea secțiilor de vot. O dată pentru alegerile parlamentare

Premierul Ludovic Orban a declarat joi seară că la alegerile locale va fi o campanie pentru fără adunări publice și fără mitinguri electorale, cu respectarea măsurilor de protecţie COVID-19. "Am adoptat astăzi în guvern un proiect de lege prin care propunem data alegerilor 27 septembrie (...). Este adevărat că nu se vor putea organiza adunări publice, mitinguri electorale, normal, dacă se face campanie din casă în casă, candidaţii vor trebui să poarte mască, pentru că în spaţii închise se poartă mască, se va apela la o campanie mai intensă pe media, pe online, că acum online este clar un mijloc de comunicare safe", a declarat premierul la Digi 24, citat de Agerpres.

Ultima Oră

Cele mai citite