România, în topul țărilor cu cele mai multe victime ale accidentelor feroviare în Uniunea Europeană

România este una dintre țările europene în care s-au înregistrat cele mai multe accidente pe calea ferată. Numai anul trecut, 77 de persoane și-au pierdut viața, arată cele mai recente statistici oficiale din Uniunea Europeană. Neatenția șoferilor și a pietonilor, dar și subfinanțarea infrastructurii feroviare sunt principalele motive, spun specialiștii.

Ultima Oră

Cele mai citite