A scăzut numărul bugetarilor în luna iulie. Primele efecte ale înghețării angajărilor la stat

Luna iulie este prima în care a scăzut oficial numărul angajaților din sistemul public. Numărul posturilor ocupate în instituţiile şi autorităţile publice din România era, în iulie 2022, cu peste 1.700 mai puţine comparativ cu luna precedentă, iar aproape 64% dintre acestea erau în administraţia publică centrală, potrivit datelor transmise de Ministerul Finanțelor Publice.

Calcul pentru majorarea salarială pe care ar urma să o primească din august bugetarii: o pătrime din diferenţa dintre salariul de bază pe 2022 şi cel din decembrie 2021

Guvernul vrea să majoreze salariile pentru angajații la stat. Creşterea ar urma să intre în vigoare chiar luna aceasta și îi vizează pe toți bugetarii, cu excepția demnitarilor, a personalului din administrația publică locală și a angajaților din sănătate și educație. Pentru cei implicați în proiecte cu finanțare europeană, salariile ar urma să fie majorate cu până la 50%.

Ministerul Muncii propune printr-un proiect de ordonanță de urgență majorări salariale pentru personalul bugetar

Ministerul Muncii şi Solidarităţii Sociale propune acordarea, începând cu luna august, a unei pătrimi din diferenţa dintre salariul de bază prevăzut de Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările şi completările ulterioare, pentru anul 2022 şi cel din luna decembrie 2021, tuturor categoriilor de personal bugetar, cu excepţia celui care ocupă funcţii de demnitate publică şi a personalului încadrat la nivelul administraţiei publice locale, conform unui proiect de ordonanţă publicat pe site-ul ministerului.

Ultima Oră

Cele mai citite