Vizitele în secțiile de terapie intensivă COVID, în condiții stricte. Aparţinătorul este însoţit și ajutat la echiparea cu combinezonul de protecție

Bolnavii de COVID aflaţi în stare gravă în secțiile de terapie intensivă pot fi vizitaţi de familie. Ministrul Sănătății a decis că un singur aparţinator va avea voie să intre la pacient pentru maximum un sfert de oră, în condiții stricte de protecție. În unele spitale, astfel de vizite erau permise și până acum. În altele însă, abia se stabilesc protocoalele.

Record de bolnavi la ATI. Specialiști: Testarea, o mare problemă în România

Testăm la fel, dar cazurile de la Terapie Intensivă sunt tot mai multe şi mai grave. Iar medicii se îndoiesc că avem un tablou corect al numărului de infectați în țara noastră. La Terapie Intensivă avem cel mai mare număr înregistrat vreodată de la începutul pandemiei și doar 6 locuri libere, în momentul în care au vorbit premierul și ministrul Sănătății.

Ultima Oră

Cele mai citite