Uitați de raţă, somon sau vită argentiniană. Ultima modă în materie de gastronomie este carnea de bizon. Sănătoasă, gustoasă și cu un conținut redus de colesterol, aceasta și-a făcut loc rapid în meniurile restaurantelor de lux din România. Și cum această piață promite profituri substanțiale, un investitor din Vrancea a deschis cea mai nouă fermă de bizoni din țară.
Patru zimbri de la rezervaţia din Vama Buzăului vor fi eliberaţi în munţii din judeţele Caraş Severin și Hunedoara. Acțiunea face parte din programul de repopulare cu zimbri a munţilor Carpaţi. Bizonul european, aşa cum i se mai spune zimbrului, e cel mai mare mamifer terestru care a trăit pe teritoriul României.