Ce este ”taxa pe stâlp” și cum se aplică

Guvernul Ciolacu a anunțat reintroducerea așa-numitei „taxe pe stâlp", un impozit de 1,5% pe valoarea construcțiilor speciale, măsură care va afecta companiile din toate sectoarele economice, de la energie și telecomunicații până la agricultură.

Munca de acasă a lăsat mai multe clădiri de birouri goale. Un bloc cu parter și 9 etaje este acum spital

Aglomerate înainte de pandemie, marile clădiri de birouri au rămas mai mult goale, după criza sanitară. Mulți angajaţi lucrează, în continuare, de acasă, iar companiile sunt mulțumite de această soluție care presupune costuri mai mici. În aceste condiții, firmele închiriază spații mult mai mici, iar unele imobile, construite pentru corporații, sunt reamenajate acum pentru alte destinații. De exemplu, o astfel de clădire a fost transformată în spital, ce-i drept, cu investiții semnificative.

Schimbări pe piața muncii. Angajații vor să lucreze de acasă, companiile se adaptează

Lucrul de acasă, cu program flexibil dar cu sarcini clare, e pe placul tot mai multor români, de când au testat acest regim, în pandemie. Companiile încep și ele să se adapteze și pregătesc strategii pe termen lung în această direcție, mai ales că așa reduc din costuri. Autoritățile lucrează la programe în acest sens, care să vină în sprijinul angajaților.

Mulți români vor să lucreze în continuare de acasă. Andrei Voica: Este nevoie de o trecere treptată. Nimeni nu-și dorește să aibă în compania sa un caz de COVID-19

Românii își doresc să lucreze în continuare de acasă chiar și după ieșirea din starea de urgență. Munca din confortul propriei locuințe este pe placul a 7 din 10 angajați, arată un studiu recent. Peste jumătate dintre ei cred că lucrul la distanță trebuie păstrat chiar și 2 zile pe săptămână, în timp ce 10 % ar vrea să lucreze chiar 3 sau 4 zile de acasă în perioada următoare.

Ultima Oră

Cele mai citite