Lecție de biologie, dar și de viaţă pentru elevii unei școli din București care au văzut cum natura poate renaşte cu ajutorul oamenilor. Aflați în excursie în Vrancea, copiii îndrumați de specialiști au luat parte la o acțiune de repopulare cu păstrav a râului Putna.
Specialiştii Grădinii Botanice din Cluj au ţinut o lecţie de biologie în natură, la care le-au arătat copiilor cum se pregătesc şopârlele, broaştele sau şerpii să primească iarna. Evenimentul a strâns zeci de curioşi.
Absolvenţii de liceu au susţinut astăzi ultima probă a bacalaureatului, cea la alegere. Elevii au optat, în funcţie de profil, între geografie, informatica, chimie, fizică sau biologie.