De la aproape 5.000 de biblioteci înainte de Revoluție mai sunt deschise 2.000. Românii citesc tot mai puțin, iar tinerii nici atât, iar finanțarea sectorului e mult în urmă. Bibliotecarii caută o soluție să recâștige publicul pierdut.
Ministerul Educaţiei face planuri virtuale pentru elevi şi profesori. Vrea să digitalizeze întregul sistem de învăţământ, iar un prim pas va fi înfiinţarea unei biblioteci virtuale: o uriaşă bază de date electronică, în care vor fi încărcate manuale, cărţi de literatură şi modele de testări pentru evaluri şi examene.