Prefectul Capitalei Traian Berbeceanu a transmis un mesaj, marți, în care anunță că pleacă de la Prefectura Capitalei, funcție care va reveni celor de la USR-PLUS. Liderii coaliției de guvernare au stabilit împărțirea funcțiilor de prefect și subprefect în țară.
Prefectul Capitalei, Traian Berbeceanu, a declarat, luni, că transportul public poate fi decongestionat prin decalarea programului de lucru, însă aceste prevederi din Hotărârea de Guvern 856 cu privire la prelungirea stării alertă nu au fost aplicate de angajatori.
Premierul Ludovic Orban l-a numit în funcția de prefect al Capitalei pe Traian Berbeceanu, fost șef al Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Alba, și șeful de cabinet al ministrului de Interne, potrivit surselor TVR.