Mașinile pe benzină vor reprezenta doar 2% din parcul auto al României până în 2050
Imaginați-vă o țară în care mașinile pe benzină sau motorină sunt relicve ale trecutului, iar străzile noastre sunt populate de autoturisme electrice și cu hidrogen! Sună ca o utopie? Ei bine, este posibil ca acest vis să devină realitate, potrivit proiectului privind Planul Național Integrat în domeniul Energiei și Schimbărilor Climatice 2023-2030.
2 February 2024, 10:36 (actualizat 2 February 2024, 15:07)