Restricții | Belgia a pus pe lista roșie 24 de județe din România. Cehia impune aceleași restricții începând de mâine

Belgia a pus pe lista roșie 24 de județe din România, ceea ce înseamnă că pentru cetățenii care vin din aceste regiuni e obligatorie carantină de 14 zile și testarea COVID-19. Țara noastră tocmai a fost inclusă pe lista roșie și de Cehia: începând de mâine, românii care ajung acolo trebuie să își notifice prezența și să facă, pe cheltuiala proprie, un test COVID.

Confuzie la granița dintre Franța și Belgia

Măsurile diferite privind purtarea măștii în Franța și Belgia creează confuzie în localitățile de frontieră. În timp ce belgienii sunt obligați să poarte masca în aer liber, la francezi relaxarea e mai mare: măștile se poartă doar în spații închise și autobuze. Oamenii spun că s-au săturat de acest standard dublu și cer adoptarea unor reguli similare.

Coronavirusul lovește, din nou, Belgia. Orașul Anvers a instituit restricții

Orașul belgian Anvers a instituit noi restricții, în condițiile în care numărul de infectări a început să crească în ultimele zile. Barurile și restaurantele vor fi închise începând cu ora 23.30, iar măștile vor fi obligatorii și în spațiile deschide aglomerate. Restricțiile îi nemulțumesc pe proprietarii de terase, care abia și-au reluat activitatea după două luni în care localurile au stat închise.

Belgia a inclus România în zona portocalie

Belgia a inclus România în zona portocalie. Autoritățile au anunțat noi măsuri pentru intrarea în Regat, în funcție de clasificarea ţărilor de proveniență.

Ultima Oră

Cele mai citite