Pentru unii, sintagma „vin americanii" nu mai produce emoții. Militarii americani care vor ajunge în zilele următoare în România vor dubla prezența partenerilor strategici pe teritoriul țării noastre. 900 de militari din Statele Unite sunt deja în bazele de la Kogălniceanu și Deveselu.
Țările europene din NATO sunt protejate de cel mai performant sistem antirachetă american, amplasat la Deveselu. Armata SUA a adus în România lansatoare Thaad. Este pentru prima dată când un astfel de sistem a fost adus în Europa. O echipa a TVR a filmat, în premieră și-n exclusivitate, performantul sistem american antirachetă amplasat la Deveselu.
O "neînțelegere" - așa a catalogat ministrul Apărării gafa pe care a făcut-o la un post de televiziune când a vorbit despre rachete balistice la Deveselu. Mihai Fifor nu a răspuns însă dacă își dă demisia, așa cum cere Opoziția.
Gafă de proporții a ministrului Apărării. Mihai Fifor a declarat la un post de televiziune că baza de la Deveselu are rachete balistice. Ulterior, ministrul a precizat pentru Știrile TVR că a fost doar o eroare de comunicare, iar intenția sa a fost să spună că obiectivul de la Deveselu poate intercepta rachete balistice. PNL l-a taxat pe ministru și i-a cerut demisia. A reacționat și Ambasada Rusiei la București. Un diplomat a scris pe pagina sa de Facebook: "Mulțumesc d-le Fifor pentru adevărul spontan".