Senatorii au votat ca băuturile energizante să nu mai fie vândute minorilor

Senatul a decis: băuturile energizante nu mai pot fi vândute minorilor. Cei care nu respectă regulile vor fi amendați și li se poate suspenda activitatea. Un studiu al Institutului de Sănătate Publică arată că 74% dintre tinerii cu vârste de 16-18 ani au consumat băuturi energizante și au fost cazuri în care s-a ajuns la decesul minorilor. Dacă și deputații vor vota legea, băuturile energizante vor avea interdicție la vânzare la fel ca alcoolul și țigările.

Ultima Oră

Cele mai citite