Turiștii din Barcelona se bucură de ultimele zile cu încălzitoare alimentate cu gaz pe terase

Turiştii aflaţi ieri în centrul istoric al Barcelonei s-au bucurat de ultimele ore de căldură la terase. De astăzi, instalaţiile pe gaz au fost interzise din cauza emisiilor de carbon. Interdicţia a generat dispute aprinse între municipalitate şi proprietarii de restaurante, care se tem că afacerile lor vor avea de suferit. Din cauza frigului, clienţii ar putea evita acest gen de distracţie în aer liber.
Parcul Guell, Barcelona. Sursa foto: Profimedia Images

În Barcelona turismul este detestat, dar și prețuit

Vara aceasta au fost proteste masive împotriva supra-turismului în mai multe orașe europene. Una dintre cele mai importante mișcări a avut loc la Barcelona, unde catalanii spun că din cauza turismului pur și simplu oamenii nu-și mai permit să stea în oraș.

Ultima Oră

Cele mai citite