Autorităţile slovace au confirmat miercuri că un urs a fost cel care a ucis un bărbat în vârstă de 57 de ani al cărui trup dezmembrat a fost găsit în urmă cu două zile, evenimentul relansând dezbaterea cu privire la interzicerea vânării acestor animale, relatează AFP, preluată de Agerpres.
Sfârșit cumplit pentru un bărbat de 39 de ani din Azuga. Plecase în plimbare pe munte și nu s-a mai întors acasă. Acesta a fost găsit mort, luni seară, de echipele de salvare, care îl căutau de duminică. Din primele cercetări se pare că bărbatul ar fi fost atacat de un urs. Atenție, urmează informații cu impact emoțional.