Singura condiţie impusă beneficiarilor este ca timp de 3 ani să nu îşi cumpere o maşină la fel de veche. În România sunt peste 4,3 milioane de maşini mai vechi de 15 ani. Unii dintre activiştii de mediu sunt de părere că programul nu va avea succes din cauza faptului că suma dată la schimb este prea mică.
Renunţi la rablă şi îţi poţi lua cu bani de la primărie tabletă, laptop, televizor, aragaz sau frigider. Consiliul General al Capitalei a decis că eco-voucherele acordate bucureştenilor care dau la fier vechi maşinile poluante să poată fi folosite şi pentru electronice şi electrocasnice.