Turismul balnear reînvie - Noi centre moderne de recreere și de tratament, la Băile Figa și Ocna Mureș. Investițiile se ridică la milioane de euro

Investițiile făcute în zonele cu ape termale din țară, încep să dea roade. Este și cazul de la Băile Figa. Deschise în 2010, dar doar pe timp de vară, acestea au continuat să se dezvolte de la an la an. Au fost înființate bazine de înot noi cu funcții recreative și de recuperare, un bazin cu apă sărată și multe spații de relaxare. Astăzi a fost inaugurat noul centru recreativ care va fi deschis publicului pe 1 decembrie. Localnicii cu posibilități reduse au acces gratuit.

Stări de rău, vomă și diaree. Mai mulți turiști din stațiunea Băile Figa au ajuns cu intoxicații la spital

Mai multe persoane printre care și copii au ajuns la spital după ce au petrecut în stațiunea Băile Figa din Bistrița Năsăud. Deocamdată nu se știe care ar fi sursa infectării, însă cei mai mulți au ajuns la spitalul din Reghin cu stări de rău, vomă și diaree. Primăria Beclean, de care aparțin Băile Figa, susține că nu sunt probleme cu bazinele, iar Direcția de Sănătate Publică va face verificări pentru a stabili cauza îmbolnăvirilor.

Ultima Oră

Cele mai citite