Peste 10.000 de români află în fiecare an că suferă de o boală cruntă. Sunt diagnosticați cu tuberculoză și încep o luptă dură pentru o viață normală. România ocupă în continuare locul I în Europa la numărul de cazuri de TBC, iar 1.000 de români mor în fiecare an din cauza acestei boli. Autorităţile vor să ia măsuri şi anunţă că vor lansa un program care să ajute la depistarea din timp a bolii.
Risc de TBC în două şcoli din județul Buzău, după ce o profesoară a fost diagnosticată cu teribila boală. Primele teste au ieșit pozitiv pentru 20 de elevi. Copiii urmează să fie consultați de un medic specialist. Direcția de Sănătate Publică a recomandat școlii o dezinfecție și investigații medicale celor care au intrat în contact cu profesoara bolnavă.