Meditații organizate de universități pentru elevii de a XII-a care știu ce facultate vor să urmeze. Prezență record

Tot mai multe universități organizează sesiuni de meditaţii pentru elevii care își doresc să devină studenți și nu își permit să facă pregătire în particular. Lecțiile sunt predate de profesori universitari și sunt gratuite. Încă 4 luni de acum înainte, sâmbătă de sâmbătă, elevii de clasa a XII-a sunt aşteptaţi în amfiteatre cu probleme de matematică, fizică sau informatică. Sunt şi cursuri online, tot gratis, pentru toate materiile de la Bacalaureat.

"România bananieră educaţional". Profilul elevilor care renunță să mai dea examenele finale

Prezența elevilor la cursuri va fi monitorizată mai atent, cei din anii terminali și care au medii mici vor beneficia de ore suplimentare, iar profesorii vor fi consiliați pentru a face cursurile mai atractive. Prin astfel de măsuri vrea Ministerul Educației să aducă la examene un număr mare de elevi care au de gând să renunțe. În premieră, oficialii au făcut rapoarte de cercetare şi au aflat de ce mulţi dintre elevi nu susţin examenele.

Ultima Oră

Cele mai citite