Peste jumătate din şcolile şi spitalele din România nu îndeplinesc condiţiile pentru a obţine autorizaţia de securitate la incendiu. Primarii, în administrarea cărora sunt aceste clădiri, spun că pompierii nu vor să le dea autorizaţiile. Iar aceştia îi acuză pe administratori că nici măcar nu au trimis documentaţia completă.
Plenul Camerei Deputaților a adoptat marți OG 17/2016 cu amendamente, prin care termenul de obţinere a autorizaţiei de securitate la incendiu se prelungește până la 30 septembrie.