Prea puțini bani pentru centrele unde copiii diagnosticați cu autism din România pot face recuperare

20 de mii de copii şi adulţi din România suferă de o tulburare din spectrul autismului. Sunt datele oficiale, însă ONG-urile de la noi susțin că cifra e de 5 ori mai mare. Pe hârtie, copiilor le sunt decontate, zilnic, două ore de terapie, dar în realitate, bugetul aprobat pentru anul acesta ajunge doar pentru terapia a 3.600 dintre ei. Banii se împart între prea puținele centre unde aceşti micuți pot face recuperare.

Ultima Oră

Cele mai citite