Parlamentul de la Viena a adoptat, joi, legea privind obligaţia tuturor adulţilor de a se vaccina împotriva COVID-19. Austria devine astfel prima ţară din Uniunea Europeană care ia această de măsură pentru a lupta cu pandemia, în pofida numeroaselor proteste de stradă, transmite AFP.
Austriecii sunt furioși față de obligativitatea de a se vaccina și au organizat în acest sfârșit de săptămână ample proteste. Cea mai mare demonstrație a avut loc la Graz, al doilea oraș ca mărime al țării, unde peste 30 de mii de oameni au mărșăluit pașnic.
Austria este prima ţară din Uniunea Europeană care va reimpune un lockdown total, începând de luni, pentru întreaga populaţie, şi va introduce vaccinarea obligatorie de la 1 februarie 2022.