Omenirea a consumat deja toate resursele naturale generate de planetă pentru anul 2023. Începând din 2 august, toată energia pe care o vom folosi, tot ce vom mânca, cumpăra din magazine sau călătoriile pe care le vom face, vor fi în contul generațiilor viitoare. România și-a consumat resursele chiar mai devreme. Țara noastră trăiește pe datorie încă de pe 11 iunie.
În primul an de pandemie, fiecare cetățean din Uniunea Europeană a aruncat la gunoi 127 de kilograme de alimente. Este primul raport făcut de Eurostat privind deşeurile alimentare.