Scandalul apei curge fără oprire. Declarații contradictorii, plângeri penale și acuzații în lanț

Apele se tulbură şi mai mult în scandalul de la robinetele bucureştenilor! Viceprimarul Capitalei ameninţă ca îl va da în judecată pe ministrul Sănătăţii. În replică, Sorina Pintea spune că toate măsurile luate au fost legale. Între timp, Direcţia de Sănătate Publică a amendat Apa Nova cu 10 mii de lei pentru că apa furnizată nu era în parametrii normali. Compania suspectează că totul a plecat de la o deversare cu substanţe periculoase în râul Argeş şi cere instituţiilor statului se verifice aceasta variantă.

Scandalul apei de la robinet nu s-a diluat. Autoritățile așteaptă rezultatele testelor biologice

Scandalul apei din Capitală e departe de a fi...diluat. În aşteptarea rezultatelor analizelor, autorităţile continuă să se contrazică pe baza probelor făcute în laboratoare. Astăzi, DSP a făcut public raportul de acum două zile, care scotea la iveală depăşiri ale concetraţiei de clor de până la 5 ori. În baza acestui raport, ministrul Sănătăţii a cerut, miercuri, oamenilor să nu folosească apa de la robinet. Apa Nova insistă că apa a fost bună.

Ministrul Sorina Pintea, la România 9: Folosirea cu prudență a apei de la robinet înseamnă să evităm să o bem. Mai există analize microbiologice în lucru

Ministrul Sănătății a explicat, prin telefon, la "România 9", cum a ajuns instituția pe care o conduce să avertizeze populația în legătură cu nivelul de clor din apa de la robinete a bucureștenilor. "Folosirea cu prudență (n.r., a apei de la robinetele din București), în sintagma specialiștilor, înseamnă a evita să o bem" - a spus Sorina Pintea.

Serviciul Român de Informaţii a fost sesizat în legătură cu scandalul legat de calitatea apei din București

Serviciul Român de Informaţii a fost sesizat în legătură cu scandalul legat de calitatea apei potabile din Bucureşti! În timp ce Apa Nova asigură că nu sunt probleme, dar dă vina pe Apele Române, Ministrul Sănătăţii îndeamnă în continuare la prudenţă când vine vorba de folosirea apei de la robinet. Iar primarul Capitalei, Gabriela Firea, a apelat la SRI.

Declarații contradictorii privind calitatea apei. Ministrul Sănătății: Până la finalizarea analizei microbiologice a apei, recomandăm prudenţă. Apa Nova: Apa este bună de băut. Primarul Capitalei a sesizat SRI

Directorul general adjunct al Apa Nova, Mihai Savin, a spus, joi dimineață, în direct la TVR că măsurătorile făcute chiar în această dimineață arată că apa este bună și pentru a demonstra acest lucru a băut un pahar de apă de la chiuvetă în fața jurnaliștilor. Ministrul Sănătăţii îndeamnă în continuare la prudenţă când vine vorba de folosirea apei de la robinet. Iar primarul Capitalei, Gabriela Firea, a apelat la SRI şi la preşedintele Iohannis.

Apa Nova anunță că niciun parametru de calitate al apei potabile nu depășește limita legală. Mulți bucureșteni s-au plâns de mirosul puternic de clor și sulf

O adevărată isterie s-a iscat în Capitală din cauza apei de la robinet. Mai mulți locuitori s-au plâns de mirosul puternic de clor și sulf. În plus, în mediul virtual a circulat un mesaj potrivit căruia Apa Nova ar fi anunțat că, din cauza unui incident, a fost nevoită să folosească cea mai mare cantitate de clor permisă de lege, ceea ce ar fi afectat calitatea apei, care nu ar trebui dată copiilor și nici nu ar trebui să fie folosită la gătit. Apa Nova a anunțat că niciun parametru de calitate al apei potabile nu a depășit limita legală. 

Ultima Oră

Cele mai citite