apă cu E coli
Situație dramatică în localitatea Finta din Dâmbovița. De patru zile oamenii cumpără apă îmbuteliată pentru că în rețeaua publică de alimentare au fost depistate mai multe bacterii, printre care și E-coli! Puțini reușesc să își umple bidoanele de la cisternele aduse de primărie. Tebuie să stea de pază la porți ca să fie pe fază când trece mașina cu apă. Ceilalți localnici riscă și iau apă din fântâni, fără să știe dacă este potabilă sau nu.
Apă contaminată cu E.coli la Caracal. În ciuda avertismentelor, oamenii continuă să ia apă de la cișmele
Cele şase cişmele din Caracal au E.coli dar şi alte bacterii. Autorităţile au pus afişe prin care le interzic oamenilor să consume apa sau să spele legumele cu ea. Cu toate acestea, cei mai mulţi localnici ignoră riscul şi beau în continuare de la cişmele.
Pericol pentru turişti şi localnici. Trei izvoare din staţiunea Sângeorz Băi sunt contaminate cu E-Coli
În staţiunea Sângeorz Băi, localnicii şi turiştii sunt, în fiecare zi, în pericol. La mai multe izvoare din localitate, curge apă infestată cu E-Coli. Însă, oamenii continuă să o bea pentru că, în anumite zone, reţeaua centralizată de alimentare nu funcţionează cum trebuie. Iar, deocamdată, autorităţile s-au mulţumit să pună nişte afişe prin care să-i avertizeze de pericol.

