Problema încălzirii în București este pasată guvernului. Capitalul pe care primăria s-a angajat că îl va vira în contul noii companii, Termoenergetica SA, există doar pe hârtie

La nici două săptămâni de când noua companie a Primăriei generale, Termoenergetica SA, a preluat oficial RADET-ul, au început să apară și primele probleme. Capitalul de 645 de milioane de lei, bani pe care primăria s-a angajat că îi va vira în contul noii companii, există doar pe hârtie. Prin urmare, există temeri serioase că, din ianuarie, ELCEN va ajunge la vechiul impas și cu Termoenergetica: dotarii acumulate și amenințări cu sistarea caldurii și a apei calde. Totul pe nervii celor peste 1,2 milioane de bucureșteni abonați la sistemul centralizat.

RADET intră în faliment - decizie definitivă a Curții de Apel București. Gabriela Firea: Bucureștenii vor avea în continuare apă caldă și căldură

Curtea de Apel București a decis, luni, intrarea în faliment a RADET. Decizia este una definitivă. Magistrații Curții de Apel București au menținut, astfel, decizia din prima instanță a Tribunalului București. Primarul Capitalei dă asigurări că bucureştenii vor avea, chiar şi în aceste condiţii, apă caldă şi căldură în această iarnă. Activitatea Radet va fi preluată de Compania Municipală Termoenergetica.

Ultima Oră

Cele mai citite