Un angajat al penitenciarului din Bacău este cercetat pentru trafic de influență și luare de mită. Agentul le promitea deţinuților ajutor pentru evaluări pozitive, permisii ori telefoane. Le cerea bani pentru sprijin: o zi petrecută în afara penitenciarului îl costa pe deținut 200 de euro.
Statul român e obligat să dea o compensație financiară acelor deținuți care au stat în condiții proaste în penitenciare. Ministrul Justiției a declarat că România ocupă locul al doilea la numărul de sesizări la CEDO împotriva statului român, din cauza condițiilor din penitenciare.
Sindicaliștii anunță proteste în penitenciare pe durată determinată. Angajații din Administrația Națională a Penitenciarelor sunt nemulțumiți și nu mai vor să facă ore suplimentare.
Gigi Becali a depus o plângere penală la Parchetul General împotriva directorului Administraţiei Penitenciarelor şi a directorului Penitenciarului Rahova. Recent un deţinut s-a spânzurat la Rahova după ce nu i s-a permis să participe la înmormântarea fratelui său. Administraţia Penitenciarelor a explicat că deţinutul nu a depus la cerere şi certificatul de deces, aşa cum cere legea.
Directorul general al Administrației Naționale a Penitenciarelor, Marius Vulpe, consideră că o eventuală lege a grațierii pedepselor cu suspendare nu ar avea niciun efect asupra problemei supraaglomerării din penitenciarele românești.