Marți este ultima zi de negocieri între sindicalişti şi conducerea TAROM. Dacă discuţiile vor eşua, din septembrie, avioanele Tarom nu vor mai decola între orele 04.00 şi 07.00, acţiunea riscând să fie extinsă la grevă generală.
Sindicaliştii din cadrul TAROM organizează, joi, în intervalul orar 12:00 - 13:00, un miting de protest în faţa sediului companiei din Otopeni, nemulţumiţi de faptul că administraţia companiei nu le aprobă majorarea salarială cerută.
Mitingul a decurs civilizat, fără probleme, doar că directorul TAROM nu a fost în companie şi nu a putut să vină la discuţii cu angajaţii care au protestat, a declarat pentru AGERPRES Narcis Pascu, preşedintele Sindicatului Unit TAROM.
TAROM trebuie să dea afară aproape 600 de oameni și să reducă drastic numărul de șefi, dacă vrea să primească ajutorul de stat care ar putea să readucă transportatorul aerian pe linia de plutire.