angajaţi stresaţi
"Am dormit o noapte întreagă și mă simt tot obosit! Nu mă pot concentra la serviciu, iar acasă nu mă bucur de nimic". Așa se plâng toți cei care suferă de oboseală funcțională. Oameni aparent normali, cu serviciu, copii și obligații, dar care nu își mai găsesc locul în propria viață. Un studiu recent spune că 9 români din 10, din mediul urban, suferă de oboseală. Iar de la oboseală la depresie și la alte boli nu e decât un pas, spun specialiștii. De aceea, greșit ar fi să o ignorăm.
Pentru o bătrânețe sănătoasă, reduceți stresul la locul de muncă! Sfatul medicilor
Stresul a ajuns boala secolului şi nu degeaba se vorbeşte despre asta. Oamenii îşi petrec mare parte din viaţă la locul de muncă, iar serviciul ajunge să fie motivul pentru care ne pierdem sănătatea. Potrivit unui studiu recent, printre cei mai stresaţi sunt medicii, jurnaliştii, poliţiştii şi funcţionarii publici.

