În şcoli e nevoie de profesori, dar şi de secretare, îngrijitori şi contabili, aşa că se reiau angajările în sistemul de învăţământ. Premierul a anunţat că, dacă e nevoie, poate fi suplimentat şi personalul din consulate şi ambasade. Ministrul Finanţelor atrage însă atenţia că toţi miniştrii trebuie să se încadreze în cheltuielile de personal pe care şi le-au asumat.
Sistemul sanitar din România se confruntă deja cu o lipsă de cadre medicale. Cel mai puternic sunt afectate spitalele din oraşele mici, unde greu se găsesc medici, asistente sau infirmiere. Îngheţarea timp de 6 luni a angajărilor la stat ar putea duce inclusiv la închiderea unor secţii. Asta înseamnă din nou pacienţi care vor fi puşi pe drumuri în căutarea ajutorului medical de care au nevoie.