Reprezentanţii Ministerului de Interne spun că, deşi oamenii legii au anunţat că nu mai dau amenzi, ci doar avertismente, de fapt cifrele arată cu totul altceva. În schimb, sindicaliştii susţin că au pus în aplicare planul de proteste şi că, de săptămâna viitoare, vor răspunde doar solicitărilor de urgenţă la 112.
Puteri sporite pentru polițiști și amenzi mai mari pentru cetățenii care nu se supun ordinelor forțelor de ordine. Abia intrat în vigoare, noul statut al polițiștilor le permite acestora să ia măsuri radicale în cazul celor care refuză să se legitimeze, ori să intre în locuințe atunci când au date că în spatele ușilor are loc o infracțiune.
Zeci de persoane din localităţile din jurul Bucureştiului îşi pun, zilnic, viaţa în pericol. Vin la muncă în Capitală în condiţii inumane. Acceptă inclusiv să fie transportate în portbagajele microbuzelor. Poliţiştii ilfoveni au dat, miercuri dimineaţă, zeci de amenzi şoferilor care transportau ilegal persoane.