amenzi formular digital
Au fost corecți și au respectat regulile la intrarea în ţară, dar tot au fost sancționați. Zeci de români reclamă că direcțiile de sănătate publică le-au trimis prin poştă amenzi de până la 3000 de lei, deși au completat formularul digital PLF în termenul legal. Reprezentanţii Ministerului Sănătăţii anunţă că vor verifica dacă amenzile se justifică sau e vorba de o eroare umană.
Sute de arădeni au fost amendați pentru că nu ar fi completat formularul digital, când au trecut frontiera
Sute de arădeni care au trecut vama în ultima lună au primit acasă amenzi pentru că nu ar fi completat formularul digital, așa cum prevede legea. Printre ei, mulți localnici care au case în Ungaria și fac naveta zilnic, la muncă, în Arad. Mulți spun că au primit amenzi, deși au completat formularul. De vină pare să fie softul extrem de sensibil chiar și la o virgulă pusă în plus.

