În mai puțin de două luni, sistemul de garanţie-returnare trebuie să funcționeze, așa că marile magazine testează deja platformele de colectare. Cei interesaţi să predea ambalajele în schimbul a 50 de bani pentru fiecare recipient înfruntă însă cozi uriaşe.
Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor anunţă începerea înregistrării obligatorii a comercianţilor în platforma Sistemului de Garanţie-Returnare (SGR).