În Franţa, renunţarea la produse şi ambalaje din plastic este mai mult teoretică. În practică, în supermarketuri încă se mai găsesc pungi şi diferite mărfuri din material plastic. O lege din 2017 prevede reducerea treptată a tuturor ambalajelor din plastic de unică folosinţă până în 2040.
Românii care cumpără băutură la PET și sticlă vor primi o sumă de bani înapoi dacă returnează recipientul în magazin. Măsura garanție-depozit s-ar putea aplica de anul viitor.