România are aproape o mie de militari care pot fi dislocaţi rapid în misiuni dacă NATO sau UE vor cere acest lucru. Pe de altă parte, sunt 1.600 de militari români care au acum misiuni în afara ţării. Datele apar într-o informare oficială, pe care preşedintele Klaus Iohannis a trimis-o Parlamentului.
NATO împlinește 70 de ani și începe un proces de reflecție cu privire la viitor. Secretarul general Jens Stoltenberg a primit din partea liderilor NATO, reuniți la Watford, lângă Londra, invitația de a demara cât mai repede acest proces. Cea mai puternică alianță militară din toate timpurile trebuie să vină cu noi strategii, pentru că trăim într-o lume cu noi provocări.
Summit aniversar al NATO în Marea Britanie. Alianța Nord-Atlantică împlinește 70 de ani. Președintele Donald Trump i-a invitat la un dineu de lucru pe liderii țărilor care și-au sporit considerabil bugetul de cheltuieli militare și au ajuns la 2% din PIB. Printre invitați s-a numărat și președintele României, Klaus Iohannis. A stat alături de secretarul general al NATO şi de liderul de la Casa Albă. Atmosfera a fost destinsă.
Timp de o săptămână, militari români şi americani au simulat în poligonul Babadag diverse tipuri de misiuni şi au tras cu arme de toate calibrele. Pe lângă români şi americani, la exerciţiu au luat parte şi bulgari, moldoveni sau ucraineni.