Cel puțin 48 de morți după cutremurul din Japonia. Sute de oameni au rămas fară locuințe
48 de oameni au murit în urma cutremurului de 7,6 pe scara Richter care a avut loc luni în Japonia. Este bilanţul provizoriu, întrucât autorităţile încă mai caută supravieţuitori printre dărâmături. Pentru prima oară după cutremurul devastator din 2011 a fost emisă alerta de tsunami. Autoritățile din domeniul energiei spun că centralele nucleare funcționează normal și că nu există scurgeri radioactive.
2 January 2024, 10:53 (actualizat 2 January 2024, 20:45)