Guvernul își asumă răspunderea în parlament miercurea viitoare pe legea care prevede că primarii vor fi aleși în două tururi

Primarii ar urma să fie aleși după două tururi de scrutin, nu după unul, ca până acum, dacă guvernul va supraviețui moțiunii de cenzura pe care PSD o va depune după angajarea răspunderii în parlament. Președintele Klaus Iohannis a solicitat legislativului să se întrunească în sesiune extraordinară, iar Ludovic Orban va veni să prezinte săptămâna viitoare proiectul de modificare a alegerii primarilor.

Președintele Iohannis solicită o sesiune extraordinară pentru alegerea primarilor în două tururi. Pe 29 ianuarie Executivul va veni în fața Parlamentului pentru angajarea răspunderii

Președintele Klaus Iohannis a anunțat luni, că a trimis Camerei Deputaților și Senatului două scrisori prin care solicită convocarea unei sesiuni extraordinare parlamentare pentru angajarea răspunderii Guvernului pe proiectul de lege privind revenirea la alegerea primarilor în două tururi.

Planuri pentru alegeri simultane

Alegerile parlamentare simultan cu cele locale, în luna iunie, reprezintă scenariul pe care lucrează guvernul, președintele și liberalii, mai ales după ce opoziția a anunțat o moțiune de cenzură. Totul depinde de ce va ieși la vot. Liberalii promit că, în cazul în care cabinetul Orban va cădea, nu vor mai vota alte guverne, pentru a se ajunge la anticipate.

Ultima Oră

Cele mai citite