albania
Traumatizați, albanezii au petrecut încă o noapte sub cerul liber. Oamenii refuză să mai intre în case. Replici ale seismului de acum două zile încă se fac simțite, iar panica domnește peste tot. Colegii noștri Andreea Anghel și Romeo Stancu se află la Durres, cel mai afectat oraș.
40 de morți și 650 de răniți în urma seismului din Albania. Căutările salvatorilor continuă
Traumatizați, albanezii au petrecut încă o noapte sub cerul liber. Oamenii refuză să mai intre în propriile case. Replici ale seismului de acum două zile încă se fac simțite și panica domnește peste tot. Bilanțul e tragic. 40 de morți și 650 de răniți. Echipele de intervenție încă scot victime de sub dărâmături. Jurnalistul TVR Andreea Anghel transmite din Durres, orașul situat în apropiere de epicentrul seismului.
Au murit îmbrățișați. Cadavre scoase de sub dărâmăturile din Albania de către militarii români
Echipajele de salvare din România trimise în Albania au recuperat de sub dărâmături, după câteva ore de căutări, două persoane decedate. Este vorba despre un cuplu. Cei doi au fost găsiți îmbrățișați.
EXCLUSIV "Totul este distrus, apartamente, ferestre, absolut tot. Nu mai putem să trăim aici". Echipa TVR a filmat în Albania, țară puternic afectată de seism
Cel mai puternic seism care s-a produs în ultimii 40 de ani în regiune a îndoliat Albania. Sunt cel puțin 30 de morți, dar echipele internaționale de salvare se tem că numărul victimelor va crește. Un reportaj în exclusivitate semnat de Andreea Anghel și Romeo Stancu.
Cutremur de magnitudine 6 în apropierea insulei Creta
Un cutremur cu magnitudinea preliminară 6 a fost înregistrat miercuri la nord-vest de insula Creta din Grecia, au anunţat Centrul Seismologic Euro-Mediteranean (EMSC) şi Institutul de Geofizică al Statelor Unite (USGS), citate de Reuters.
Zi de doliu în Albania după cel mai violent seism din ultimul deceniu. O echipă de pompieri români ajută la căutarea supraviețuitorilor. Corespondență de la trimisul special al TVR
Miercuri este zi de doliu în Albania după ce un seism puternic produs marți, cel mai violent din ultimele decenii, a lăsat în urmă peste 30 de morți și sute de răniți. În orașul Durres, cutremurul a luat multe vieți și a făcut pagube uriașe. În sprijinul salvatorilor albanezi au plecat aseară și cei români. Reporterul TVR Andreea Anghel este în orașul port albanez și a vorbit la Telejurnal despre intervenția pompierilor români.
Sprijin din România după cutremurul din Albania. MApN: Două aeronave cu echipe de salvatori pleacă în Albania
Ministerul Apărării anunță că în cursul zilei de marți se vor deplasa în Albania două aeronave ale Forțelor Aeriene Române care vor transporta echipa de căutare-salvare RO-USAR din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență, cu echipamente și tehnică de intervenție.
Cel puțin 21 de persoane au decedat și 600 sunt rănite în urma cutremurului din Albania. Este cel mai puternic seism care a lovit țara în ultimii 30 de ani
21 de oameni au murit în cutremurul de magnitudine 6,4 care a zguduit Albania la primele ore ale dimineții. Peste 600 de persoane au fost rănite. Multe sunt în stare gravă, salvate de sub dărâmături. Autoritățile de la Tirana fac apel la evacuarea locuințelor cu risc de prăbușire. România a trimis în ajutor echipe de intervenție și utilaje. Uniunea Europeană a activat Mecanismul de Protecţie Civilă.
Bruxelles: Consiliul de toamnă, la final. Liderii europeni nu au ajuns la un acord privind începerea negocierilor de aderare cu Albania și Macedonia de Nord
S-a încheiat ultimul Consiliu de toamnă prezidat de Donald Tusk şi, de asemenea, ultimul din cariera preşedintelui Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker.

