30 de oameni s-au intoxicat cu erbicid, după ce au lucrat pe un câmp de sfeclă proaspăt stropit

Peste 30 de persoane din județul Neamț au ajuns la spital după ce s-au intoxicat cu erbicid pe un câmp din apropierea municipiului Roman. Victimele lucrau pe o suprafață cultivată cu sfeclă de zahăr și se pare că au intrat mai devreme decât trebuia, pentru că efectele erbicidului cu care fuseseră tratate plantele încă nu trecuseră. Șase persoane aflate în stare mai gravă au fost transferate la Spitalul Județean din Piatra Neamț, iar restul sunt sub observație la Spitalul din Roman.

Micii producători agricoli din Europa cer subvenţii pentru gospodăriile de la sate. În prezent, doar marii fermieri beneficiază de ajutor comunitar

Moment de cotitură pentru viitorul agriculturii în Uniunea Europeană. Micii producători vor şi ei subvenţii, aşa cum primesc acum fermierii de top. Asociaţiile cer ca în viitorul buget european pentru agricultură să existe programe noi prin care să fie finanţate gospodăriile de la sate unde ţăranii au şi mai puţin de un hectar. Bani ar fi dacă vor fi plafonate subvenţiile pentru marile exploataţii la cel mult 200 de mii de euro.

Ultima Oră

Cele mai citite