Acuzații grave la un centru educațional din Bragadiru: Mai mulți părinți se plâng că pe copiii lor au apărut vânătăi, urme de mușcături sau zgârieturi

Poliția face o anchetă la un centru educațional din Ilfov, după ce mama unei fetițe de 2 ani a reclamat că a găsit-o cu vânătăi și zgârieturi pe faţă. Iar directoarea nu i-ar fi permis să vadă filmările surprinse de camerele de supraveghere. Și alți părinți se plâng de modul în care ar fi fost tratați copiii. 6 plângeri s-au depus până acum la Poliție. Instituțiile statului au dat mai multe amenzi pentru neregulile găsite la centrul educațional. Atenție, urmează detalii cu impact emoțional!

Educatoare la o grădiniță din Ploiești, acuzată de neglijență și violență asupra copiilor. Femeia neagă reclamațiile, dar părinții cer măsuri din partea autorităților

Scandal la o grădiniță din Ploiești. Mai mulți părinți o acuză pe educatoarea de la grupa mijlocie că îi lovește pe copiii în vârstă de 4-5 ani, țipă la ei și îi neglijează deseori. Revoltați, părintii cer măsuri, din partea autorităților. Educatoarea neagă însă acuzațiile, dar a fost demarată o anchetă internă, mai ales că există și alte reclamații la adresa femeii.

''Mă hărțuiește constant atât pe rețelele de socializare, cât și la telefon, mi-a trimis și mesaje indecente". Copiii, încurajați de autorități să reclame când sunt agresați

Sute de copii sunt agresați, inclusiv sexual, în România, în fiecare an. Criza COVID și izolarea au determinat creșterea violențelor. Statisticile înregistrează doar cazurile de care au aflat autoritățile. Realitatea din teren este însă mult mai crudă. Sunt încă mulți copii și adolescenți care nu au curaj să reclame că sunt abuzați. Poliția Română și Asociația Telefonul Copilului au lansat o campanie care își propune să îndrume minorii către autorități dacă sunt victime ale agresiunilor.

Ultima Oră

Cele mai citite