S-au îngrămădit să ia apă sfințită cu o zi înainte de Bobotează. Zeci de mii de sticle pregătite pentru credincioși. ÎPS Teodosie a căzut în timpul ceremoniei
În toate parohiile din ţară se pun la punct ultimele detalii pentru Bobotează. În multe locuri, preoții au sfinţit deja apa și au pregătit-o pentru marea sărbătoare de miercuri. La Constanța, fără să mai respecte vreo regulă, credincioșii s-au înghesuit la butoaie să ia acasă, mai devreme, aghiasmă mare. La slujbele de mâine, credincioșii vor primi apa sfințită direct în sticlele pregătite special.
5 January 2021, 21:24