aeroport coronavirus
Aeroporturi pustii. A fost una dintre imaginile dezolante care ne-au şocat la începutul acestei pandemii. Oamenii nu au mai călătorit de teamă sau din cauza restricţiilor. Treptat, unele zboruri s-au reluat, dar scăderile de trafic au fost dramatice în toată lumea. În România, aviaţia comercială s-a întors la nivelul de acum 15-20 de ani.
Liniile aeriene devin mai pesimiste și își înrăutățesc estimările de scădere a traficului
Companiile aeriene globale și-au redus marți previziunile de trafic din 2020, după ce micul spor din vară s-a evaporat pe fondul celui de-l doilea val al pandemiei și în contextul introducerii de noi restricții de călătorie, anunță agenția Reuters.
Pasagerii care sosesc la Aeroportul Otopeni pot completa online declarația epidemiologică
Pasagerii care intră în țară prin fluxul de sosiri al Aeroportului Internațional Henri Coandă București au la dispoziție, începând de vineri un chestionar online pentru completarea electronică a declarației epidemiologice, anunță Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor.
Aglomerație pe aeroportul din Otopeni. Românii se întorc la muncă în străinătate. După controlul de securitate, pasagerii pot sta în zona de îmbarcare, cu respectarea distanței de siguranță
Relaxarea restricţiilor în unele state europene se reflectă şi în numărul tot mai mare al românilor care pleacă din ţară. Aeroportul Otopeni s-a aglomerat marți, în jurul prânzului, după ce câteva sute de oameni s-au strâns în corturile pentru triaj, amplasate în parcare. Unii spun că sunt nevoiţi să plece, pentru că altfel îşi pierd locurile de muncă sau unele facilităţi. Îmbarcarea lor s-a făcut cu respectarea măsurilor de siguranță.

